ZG Droid

Malo o mobitelima, tabletima, Androidu, iOS-u…

Small Office/Home office mreže i komponente

Izbor mrežnih komponenti za Small Office/Home Office nije jednostavan, a izbor uglavnom pada na 10 inčne tzv. half-rackove i komponente za njih ili na stihiju kablova

Kad slažete mali ured, ili mali kućni ured, u za to predviđenu prostoriju(e), malo ljudi se sjeti da bi trebalo napraviti i malu mrežu kako treba. Oni rijetki koji se sjete, najčešće to rade stihijski: mrežni kabel na podu, od routera do računala, pa tako nekoliko puta. I onda negdje u kutu računalo koje glumi server, s kablom po podu, pa jedan naknadno dodani switch, jer eto treba više mrežnih priključaka, i printer u nekom kutu.

Najčešća kućna mrežna topologija

Iznimno mali broj malih uredskih korisnika ima pravilno i organizirano postavljene mrežne kablove, struju, a još manji broj ih ima komunikacijski ormar, s pravilno složenim komponentama. A komponenata koje jedan ured treba ima, čak i ako se radi o malom (kućnom) uredu.

Tako se u jednom urednom malom kućnom uredu nalazi komunikacijski ormar, jedan manji mrežni switch, router nekog od naših vrlih Internet providera, po mogućnosti patch panel radi jednostavnije organizacije, napajanje za uređaje koji se nalaze u ormaru, i barem jedan server. Napajanje je u ovom slučaju dobro izvedena produžna letva, obično s tri ili četiri obične šuko utičnice. Ništa posebno. Patch panel se može relativno lako nabaviti, kao i sami ormar, na tržištu postoji više shopova koji u svojoj ponudi nude i navedenu opremu… Pitanje se postavlja treba li vam “standardni” 19 inčni ormar, ili manji, elegantniji i kompliciraniji 10 inčni.

Kad smo kod “klasike”, 19 inčnih ormara ima more, od 4U veličine, što je neki minimum za opremu koja je potrebna za ured, do samostojećih grdosija od 42U (1U je 44mm visine, pa slobodno izračunajte koliko to mjesta zauzima). Opreme za takve ormare ima takoreći svugdje, patch panela raznih vrsta, praznih panela, vodilica kablova, napajanja, servera, UPS-ova, i tko zna kakvih sve još dodataka (da ne spominjem da se u takve ormare smješta i oprema za audio-video studije, snimači, paneli s priključcima itd). Uz to postoji i veliko tržište 3D printanih panela za razne uređaje koji nemaju veliku težinu ali korisnici žele smještaj u ormar (routeri, optički konverteri, access pointi ma koliko to bilo loše smještanje u metalni ormar, i mnogi drugi). Mane ovakvih ormara su povelike dimenzije, vrlo često industrijski izgled, bez imalo smisla za estetiku (koja u serverskim sobama nije uopće bitna), te cijena nekih komponenti (naročito servera).

Primjer 10 inčnog ormara u autorovom kućnom uredu

S druge strane, 10 inčni komunikacijski ormar je znatno manji, po širini, a koliko ja znam, ne postoji samostojeća varijanta koja se ne vješa na zid. Najveći za koji ja znam je 15U, a najčešći su 6U, 9U i 12U. Takvi su “ormarići” namijenjeni manjim uredima, upravo radi svojih kompaktnih dimenzija. I mogu izgledati vrlo elegantno, što nije osnovna ideja, ali u malim/kućnim uredima često nema posebne prostorije za smještaj takve opreme, pa i izgled igra značajnu ulogu. Cijene za ovakve ormare su često ispod 100 eura, a rijetki modeli se penju preko tog praga.

Ono što je problematično kod tih 10 inčnih, ili popularno nazvanih half-rackova je nabavka određenih komponenti. Dobar mrežni switch za 10 inčne ormare nije jednostavno naći, pogotovo ako ste imalo napredniji korisnik koji treba/želi gigabitnu mrežu – broj takvih switcheva u shopovima u Hrvatskoj se može izbrojati na prste JEDNE ruke. A server tih dimenzija… u HR toga jednostavno nema. I tu se korisnik treba okrenuti na traženje istih na Internetu. I opet, posao neće biti lak, rezultati će biti rijetki. Ako ste vični sklapanju računala, ili imate nekoga tko takvo što radi, moguće je nabaviti posebno kućište za mini ITX matične ploče, te nabavljati komponentu po komponentu za svoj server. Ili pribjeći ponešto jednostavnijem rješenju, naći OPS računalo, koje odgovarajućih dimenzija, vrlo solidnih komponenti, ali zahtjeva izradu novih nosača. Originalni nosači su predviđeni za ugradnju u tzv. OPS ekrane, za telekonferencije ili za škole.

Iz ovog razloga nemali broj vlasnika ovakvih ormara pribjegne korištenju desktop varijanti opreme, i polica za ovakve ormare: mrežni desktop switch, koji je manjih dimenzija od rack varijante za isti broj priključnih mjesta je lako nabaviti, a “samo se postavi na policu”. To iako jest rješenje za ovakve probleme, nije sasvim adekvatno, jer postoji mogućnost nehotičnog pomicanja opreme i tome oštećenje/odspajanje te opreme, prostor nije u potpunosti iskorišten, a ne smijemo zaboraviti niti oni u malim/kućnim uredima bitnu komponentu – ne izgleda lijepo.

Oblikovana kanalica

Uz sve navedeno potrebno je razvući i mrežne kablove po uredu, ali taj je dio lakši, pogotovo što se u Bauhausima ili Pevexima i sličnima mogu pronaći jeftine i čak estetski zadovoljavajuće kanalice, koje je vrlo jednostavno montirati, pa čak i sakriti (ima i kutnih varijanti, pa mogu biti korištene umjesto lajsni za parkete). Ono na što treba paziti jest da se nabave kanalice odgovarajućih dimenzija, radi količine kablova koji se kroz njih treba provući, pa čak i planirati unaprijed, jer bi u bližoj ili daljnjoj budućnosti mogao doći još uređaj ili dva, pa se postojeća kanalica treba mijenjati ili dodavati još jedna – a to rijetko ispadne oku ugodno.

U svemu ovome ja ne spominjem WiFi za spajanje. S razlogom. Kućni routeri, ma koliko god bili zgodni, lako ih se koristi i lako se spojiti na njihovu već postojeću WiFi mrežu, po mojem mišljenju nisu niti dovoljno stabilni niti dovoljno sigurni za konstantan rad putem WiFija. Vrlo često se dogodi da se ti kućni routeri smrznu pa ih je potrebno ponovno pokrenuti, ili se čak sami od sebe pokrenu ponovno jer su naletjeli na neku grešku (a neki put ih i sami Internet provideri ponovno pokreću, jer, možda niste svjesni toga, da, oni imaju pristup na njih 24/7, i upravo su ispravili neku postavku ili uveli neku novu mogućnost). I tim ponovnim pokretanjem ste onemogući radi svima u tom malom uredu, jer ste time ugasili i WiFi signal. A ruku na srce, nema nas baš mnogo koji uz router Internet providera imamo i dodatne access pointe za WiFi…

Iako tvrtki koje opremaju srednje i velike urede u HR ima mnogo, onih koji se bave malim uredima nema puno. A one koje se bave takvim “malim” poslovima, često ih rade na isti način kao i za velike urede – velika oprema, skupa oprema, puno mjesta. I nimalo estetike. I upravo to vidim kao najveću zapreku češćem opremanju malih (kućnih) ureda solidnim i strukturiranim rješenjima. Jer znate što? Za jedan mali ured u stanu, na koji je spojena i kućna mreža, trošak od 300-400 eura za solidno izvedenu gigabitnu mrežu nije preveliko ni neopravdano ulaganje. Znam iz vlastitog iskustva.

Single Post Navigation

Komentiraj